Pisanie ręczne wyniki najnowszych badań

Anna Kopeć

Czy warto pisać ręcznie? Wyniki najnowszych badań dają do myślenia

badania, ciekawostki, nauka, zdrowie

Urządzenia cyfrowe zastępują pióro i papier, a ręczne sporządzanie notatek w szkole i na studiach należy do rzadkości. Sami wykładowcy zalecają pisanie na klawiaturze, ponieważ jest często szybsze i wyraźniejsze do czytania.

  • Naukowcy z Norwegii przeprowadzili badanie – co lepiej wpływa na mózg, pisanie ręczne czy na klawiaturze
  • Badanie udowodniło wyższość pisania ręcznego nad pisaniem na komputerze
  • Pisanie ręczne poprawia pracę mózgu i wspomaga proces uczenia się

Zespół ekspertów norweskich stwierdził jednak, że to właśnie pismo ręczne poprawia dokładność pisowni i zapamiętywanie. Proces ręcznego pisania liter wpływa pozytywniej na mózg. „Nasze badanie wykazało, że podczas pisania ręcznego wzorce połączeń mózgowych są znacznie bardziej skomplikowane niż podczas pisania na klawiaturze” – powiedziała profesor Audrey van der Meer, badaczka mózgu na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii i współautorka opublikowanego badania.

„Wiadomo, że łączność mózgowa ma kluczowe znaczenie dla tworzenia pamięci i kodowania nowych informacji, a zatem jest korzystna dla uczenia się”. Pióro jest potężniejsze niż (klawiatura).

Badanie zostało wykonane na grupie 36 studentów uniwersytetu. Uczestników wielokrotnie proszono o napisanie lub wpisanie słowa pojawiającego się na ekranie. Podczas pisania ręcznego używali pióra cyfrowego, aby pisać kursywą bezpośrednio na ekranie dotykowym. Podczas pisania na komputerze używali jednego palca do naciskania klawiszy na klawiaturze. Dla każdego komunikatu przez pięć sekund rejestrowano zapis EEG o dużej gęstości, który mierzy aktywność elektryczną mózgu. Wszystko odbywało się za pomocą 256 małych czujników wszytych w siatkę i umieszczonych nad głową. Wynik? Łączność różnych obszarów mózgu rosła, gdy uczestnicy pisali ręcznie, ale nie wtedy, gdy pisali na klawiaturze.

Dodaj komentarz