Czy Aleksander Wielki był gejem?

Anna Kopeć

Czy Aleksander Wielki był naprawdę gejem? Oto cała prawda

Aleksander Wielki, dokument, Kontrowersje, Netflix, Serial, szok

Czy należysz do osób, które jednym tchem obejrzały serial dokumentalny ” Jak Aleksander Wielki został Bogiem” („Aleksander: The Making of a God”) na Netfliksie? Zastanawiasz się może jaka jest prawda odnośnie seksualności wielkiego wodza? Czy rzeczywiście był gejem, jak sugerują historyczne pogłoski?

  • Aleksander Wielki odmawiał usług kurtyzan
  • Miał potencjalnych kochanków na dworze
  • W starożytnej Grecji homoseksualizm był powszechny
  • Wszystko wskazuje na to, że był biseksualny

Aleksander Wielki był królem starożytnego greckiego królestwa Macedonii. Zastąpił swojego ojca, Filipa II, obejmując tron ​​w 336 roku p.n.e. w wieku 20 lat.

W wieku 30 lat dokonał niesamowitego wyczynu. Udało mu się zbudować jedno z największych imperiów, jakie kiedykolwiek widziano. Jest powszechnie uważany za człowieka sukcesu. Tyle, że nie nacieszył się tym wszystki zbyt długo. Zmarł bowiem w wieku 33 lat. Seksualność Aleksandra Wielkiego od zawsze była przedmiotem gorących dyskusji historyków. Był tym gejem, czy nie? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta.

„Pogardzał przyjemnościami zmysłowymi do tego stopnia, że ​​jego własna matka niepokoiła się, że nie będzie mógł spłodzić potomstwa” – tak pisał o nim rzymski historyk z I wieku n.e. Rufus. Inne źródła sugerują, że pełna obaw matka sprowadziła kurtyzanę i wręcz błagała syna, aby poszedł z nią do łóżka. Aleksander stanowczo odmówił. Ale matkę ostatecznie zadowolił. Znalazł żonę i spłodził potomka, który narodził się po jego śmierci.

Kochankowie Aleksandra Wielkiego

Jeśli chodzi o domniemane relacje Aleksandra Wielkiego z męskimi towarzyszami, najczęściej wymienianym jest Hefajstion, szlachcic i generał armii. Hefajstion był „zdecydowanie najdroższy ze wszystkich przyjaciół króla, wychowywał się z Aleksandrem i dzielił się wszystkimi jego sekretami”. Według współczesnego angielskiego historyka Robina Lane Foxa mogli być kochankami. Kolejnym potencjalnym kochankiem Aleksandra był dworzanin Bagoas „w samym rozkwicie chłopięctwa, z którym [inny perski władca] Dariusz utrzymywał bliskie stosunki”. Ta relacja jest także przedmiotem gorącej debaty, a jeden z historyków twierdzi, że Bagoas po prostu wykorzystał króla, aby mieć władzę nad swoimi wrogami.

Czy Aleksander był gejem?

W starożytnej Grecji nie istniały terminy takie jak „gej”, „lesbijka” i „biseksualizm”. Jak sugerują źródła historyczne, Aleksander rzeczywiście lubił związki z ludźmi odmiennej płci, ale nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że był gejem – czy czymkolwiek innym – tylko dlatego, że nie znał języka, aby się w ten sposób opisać. I nikt inny też nie. Równie ważne jest zrozumienie, że postawy społeczne wobec płci i seksualności były znacząco odmienne w starożytnej Grecji. W rzeczywistości homoseksualizm był powszechny na wszystkich poziomach społeczeństwa. Ateńczycy nie uważali go za sprzeczny ani z naturą, ani z religią.

Zatem nie, Aleksander Wielki nie był gejem we współczesnym rozumieniu, ale istnieją z pewnością dowody na to, że mógł lubić zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Dodaj komentarz